Cieknący kaloryfer – sprawdź jak temu zaradzić
cieknący kaloryfer

Coś kapie w nocy? Pod kaloryferem zbiera się woda? Zawór w kaloryferze się poci? Cieknący kaloryfer to najczęstsza przyczyna wezwań hydraulika. Jak najszybsze usunięcie usterki jest konieczne: miejsce rozszczelnienia może się powiększyć, a szkody stać się poważne. Cieknący grzejnik może przestać grzać, spowodować zniszczenie podłogi, a nawet zalać sąsiada.

Co zrobić z cieknącym kaloryferem – wymiana zaworu w kaloryferze

W razie stwierdzenia usterki instalacji grzewczej należy w pierwszej kolejności sprawdzić, w którym miejscu powstała nieszczelność. Dlaczego grzejnik cieknie? Powodem jest cieknący zawór wody, puścił spaw między żeberkami, powstała dziurka korozyjna w innym miejscu grzejnika…? Taką wstępną diagnostykę możemy przeprowadzić we własnym zakresie bez względu na to, czy zdecydujemy się naprawiać cieknący grzejnik sami, czy zlecimy to fachowemu hydraulikowi. Informując go o miejscu przecieku skrócimy czas naprawy, będzie też przygotowany do konkretnej usługi czy będzie to nowe uszczelnienie, wymiana zaworu w kaloryferze czy konieczna wymiana grzejnika….

Jakie są przyczyny tego, że kaloryfer cieknie – przeczytaj nasze porady:

Nieszczelny zawór kaloryfera – uszczelniać, czy wymienić zawór w grzejniku?

Zawór grzejnika może cieknąć z różnych powodów. Stare grzejniki żeliwne były uszczelniane pakułami, później taśmą teflonową, a obecnie uszczelkami. Te materiały zużywają się z biegiem czasu. Jeżeli zawór w kaloryferze jest nieuszkodzony i cieknie z powodu słabej izolacji można wymienić uszczelkę we własnym zakresie. Może jednak wymagać to spuszczenia wody z kaloryfera i być trudne, szczególnie w sezonie grzewczym. Po takiej naprawie należy też odpowietrzyć instalację.

Jeśli zawór kaloryfera jest nieszczelny, zależy to od stopnia uszkodzenia. Jeśli nieszczelność jest niewielka, można spróbować uszczelnić go specjalnym uszczelniaczem do zaworów, który jest łatwy w użyciu i dostępny w sklepach budowlanych. Jednak jeśli nieszczelność jest poważniejsza, a uszczelniacz nie działa, konieczne może być wymienienie zaworu w grzejniku. W takim przypadku należy skontaktować się z fachowcem, który dokładnie oceni stan zaworu i podejmie odpowiednią decyzję.

Wymiana zaworu w kaloryferze – procedura

Jeśli jednak ma zerwany gwint albo przepuszcza zawór kulowy – zawór trzeba wymienić. Procedura jest podobna: spuszczenie wody, wymiana wadliwego zaworu w grzejniku, odpowietrzanie. Hydraulik (hydraulik Opole) może również zastosować zamrażanie rurek, co usprawnia naprawę lub wymianę, szczególnie w starych systemach grzejników połączonych szeregowo, przepływowych.

Przed przystąpieniem do prac we własnym zakresie należy zaopatrzyć się w nowy, pasujący typem i rozmiarem zawór, posiadać odpowiednie narzędzia, i materiały izolacyjne, np. uszczelki i taśmę teflonową. Nieukończenie pracy z powodu złego przygotowania spowoduje brak ogrzewania w pomieszczeniu lub domu.

Oto ogólna procedura wymiany zaworu w kaloryferze:

  1. Zamknij zawór główny dopływu wody do kaloryfera oraz opróżnij kaloryfer z wody.
  2. Odkręć nakrętki łączące rury z zaworem przy użyciu klucza do rur.
  3. Odkręć nakrętkę trzymającą zawór w miejscu, przy użyciu klucza do rur lub klucza płaskiego.
  4. Usuń stary zawór z kaloryfera.
  5. Załóż nowy zawór i dokręć nakrętkę mocującą.
  6. Podłącz rury do nowego zaworu i dokręć nakrętki przy użyciu klucza do rur.
  7. Otwórz zawór główny dopływu wody i napełnij kaloryfer wodą.
  8. Sprawdź, czy nowy zawór nie przecieka.
  9. Jeśli nie ma przecieku, uruchom ogrzewanie i sprawdź, czy kaloryfer działa poprawnie.

Należy pamiętać, że procedura może się różnić w zależności od konkretnego modelu kaloryfera oraz systemu ogrzewania, a także wymagać narzędzi specjalistycznych lub pomocy fachowca.

Nieszczelne spawy, dziurki korozyjne na żeberkach kaloryfera.

Tam, gdzie żelazo i woda, zawsze w końcu pojawi się rdza. Jeśli widać rdzawe miejsca na kaloryferze, to prawdopodobnie woda zrobiła sobie drogę na zewnątrz. Jeśli kaloryfer ma więcej takich miejsc – nie warto go naprawiać, najlepiej wymienić w całości, a wymianę zlecić hydraulikowi.

Czasem zdarza się, że kaloryfer jest w dobrym stanie, ale niedokładny spaw w jednym miejscu lub mała perforacja korozyjna delikatnie przepuszcza i taki grzejnik można spróbować naprawić. Uszczelnienie przeprowadza się za pomocą specjalnego kleju lub lutowaniem. Jednak takie rozwiązania mogą okazać się tymczasowe, bo problem powróci i wymiana grzejnika w perspektywie będzie bardziej opłacalna nie tylko ekonomicznie: oszczędzając pieniądze na naprawy, czas i… nasze nerwy. 😉

Cieknący śrubunek – przykręcać ostrożnie !

Jeśli woda wycieka na dopływie lub odpływie wody z grzejnika (w nowych grzejnikach zwykle znajdują się u dołu, w starszych mogą znajdować się w innych miejscach) przyczyną mogą być niedokręcone śruby. Na pewno jest to usterka, którą możemy usunąć we własnym zakresie. Posiadając klucz w odpowiednim rozmiarze lub klucz uniwersalny, można dokręcić śrubunek zachowując ostrożność. Przekręcona, zmiażdżona uszczelka nie będzie zabezpieczać zaworu i spowoduje nasilenie się wycieku!

Pozostałe opisane rodzaje usterek lepiej zlecić hydraulikowi, który przyjeżdżając do takiej awarii ma pełny asortyment stosowanych zaworów, śrub i kluczy. Naprawa nie powinna zająć więcej niż godzinę, a specjalista spojrzy przy okazji na ogólny stan instalacji, np. w razie konieczności odpowietrzy kaloryfery.

Czym uszczelnić kaloryfer

Aby uszczelnić kaloryfer, można użyć specjalnego silikonowego uszczelniacza. Przed rozpoczęciem pracy należy oczyścić powierzchnię kaloryfera z kurzu, brudu i innych zanieczyszczeń. Następnie należy nanieść uszczelniacz na powierzchnię kaloryfera wzdłuż jego szwu i równomiernie rozprowadzić za pomocą szpachli lub gładzika. Po nałożeniu uszczelniacza należy odczekać, aż wyschnie zgodnie z instrukcjami producenta. Pamiętaj, aby przed nałożeniem uszczelniacza dokładnie przeczyścić powierzchnię kaloryfera, a po nałożeniu nie dotykać go przez kilka godzin, aby umożliwić proces schnięcia.

Nie lekceważmy błahych z pozoru usterek, a grzejniki będą nam zapewniać ciepło i komfort przez wszystkie dni „złej” zimy.

Podobne wpisy:

hydraulik Wrocław

Hydraulik Wrocław: Twój niezawodny partner we wszelkich sprawach hydraulicznych

Czy kiedykolwiek miałeś do czynienia z awarią hydrauliczną w środku nocy? A może potrzebowałeś kogoś, kto sprawdzi, czy wszystkie rury ...
Naprawa AGD

Naprawa sprzętu AGD – wynajmij profesjonalistę miej problem z głowy

Dążymy do zadowolenia naszych klientów i robimy to poprzez profesjonalną pracę za rozsądną cenę. Specjaliści z Restartagd.pl naprawią pralkę, zmywarkę ...
cieknący kaloryfer

Cieknący kaloryfer – sprawdź jak temu zaradzić

Coś kapie w nocy? Pod kaloryferem zbiera się woda? Zawór w kaloryferze się poci? Cieknący kaloryfer to najczęstsza przyczyna wezwań ...

Pompa CO nie działa – sprawdź, jak naprawić usterkę

W domowej instalacji centralnego ogrzewania zdarzają się usterki, z którymi można poradzić sobie samodzielnie. Gdy pompa CO przestaje działać, nie ...

TOP porady

Cieknący kaloryfer – sprawdź jak temu zaradzić
Dodane: 05 października 2021


Jak naprawić cieknącą spłuczkę do WC?
Dodane: 18 września 2021


Jak odetkać zlew – domowe sposoby
Dodane: 24 sierpnia 2016


Jak zapobiegać niedrożności kanalizacji?
Dodane: 15 października 2016


Zatkany zlew w kuchni – podpowiadamy, jak go samemu odetkać
Dodane: 18 kwietnia 2016


Pompa CO nie działa – sprawdź, jak naprawić usterkę
Dodane: 20 września 2021


Hydraulik Gdynia
Dodane: 25 maja 2018


Hydraulik Gdańsk
Dodane: 25 maja 2018


Hydraulik Chorzów
Dodane: 23 maja 2018


Hydraulik Bytom
Dodane: 23 maja 2018


Hydraulik Białystok
Dodane: 23 maja 2018