W domowej instalacji centralnego ogrzewania zdarzają się usterki, z którymi można poradzić sobie samodzielnie. Gdy pompa CO przestaje działać, nie musi to wskazywać na awarię całej instalacji. W jakich sytuacjach problem można rozwiązać samodzielnie? Kiedy potrzebny jest fachowiec?
Najczęstsze przyczyny awarii pompy
Nikomu nie jest potrzebna pompa, co nie pompuje, dlatego warto wiedzieć, gdzie w pierwszej kolejności szukać przyczyny awarii. Większość usterek można naprawić samodzielnie. Jeżeli pompa centralnego ogrzewania nie pompuje, zwróć uwagę, co dokładnie się dzieje. Do najczęstszych przyczyn usterek to:
- nieprawidłowe podłączenie pompy i czujników,
- problem z wirnikiem,
- niewłaściwie skonfigurowany sterownik,
- zapowietrzenie układu instalacji.
Nieprawidłowe podłączenie pompy i czujników
Gdy pompa obiegowa słabo pompuje, czasem wskazuje to na niestaranne podłączenie poszczególnych elementów, co wpływa na obniżenie efektywności instalacji. Sprawdź podłączenia i zadbaj, aby były wykonane właściwie.
Problem z wirnikiem pompy CO
Zdarza się, że pompa nie zasysa wody. Może to być związane z tym, że po okresie letnim pojawił się problem z jej załączaniem się. Gdy pompa nie pompuje wody, musisz ją rozkręcić i sprawdzić wirnik. Poruszaj nim, ponieważ mógł ulec uszkodzeniu lub nawet stopieniu.
Niewłaściwie skonfigurowany sterownik pompy CO
Awaria pompy wody może być również spowodowana niepoprawnym działaniem modułu sterującego. Najprostszym rozwiązaniem jest przywrócenie fabrycznych ustawień modułu. Po wykonaniu tej czynności przetestuj, czy spełnia już swoją funkcję.
Zapowietrzenie układu instalacji centralnego ogrzewania
Zapowietrzone kaloryfery to powszechny problem i awaria pompy co może wynikać właśnie z tego. W tym przypadku warto skontaktować się ze specjalistą, który przywróci instalacji należyty stan.
Tryb ręczny – gdy inne sposoby usunięcia usterki zawodzą
Jeżeli nie wiesz, dlaczego pompa nie zasysa wody, a wszystkie podane sposoby zawiodły, uruchom ją w trybie pracy ręcznej. Sterowniki pompy umożliwiają włączenie takie trybu. Wypróbuj go, gdy pompa co nie chce ruszyć lub nie pompuje wody.
Wymiana pompy obiegowej – kiedy potrzebna?
Powodów, dlaczego pompa nie ciągnie wody, może być naprawdę wiele. Jeżeli występują takie problemy jak zbyt intensywne obroty lub za wysoki przepływ wody albo inny problem z przepływem, prawdopodobnie trzeba będzie wymienić pompę, ponieważ naprawa może okazać się nieopłacalna. Gdy sterowniki są uszkodzone, wówczas pewne jest, że zakup nowej pompy będzie konieczny.
Kiedy wezwać specjalistę?
Wiele problemów, jakie stwarza pompa centralnego ogrzewania, można rozwiązać samodzielnie, ale jeżeli kolejne kroki nie prowadzą do znalezienia usterki lub jej wyeliminowania, wiedza oraz doświadczenie fachowca są niezbędne (usługi hydraulik Będzin). Profesjonalista przetestuje cały system i sprawdzi dokładnie, które części instalacji należy lub warto wymienić. Jeśli pompa wody centralnego ogrzewania jest instalacją, za którą w ogóle nie wiesz, jak się zabrać, od razu wezwij fachowca, aby oszczędzić sobie jeszcze większych problemów i w konsekwencji dodatkowych wydatków.
Podobne wpisy:
Hydraulik Wrocław: Twój niezawodny partner we wszelkich sprawach hydraulicznych
Naprawa sprzętu AGD – wynajmij profesjonalistę miej problem z głowy
Cieknący kaloryfer – sprawdź jak temu zaradzić
Pompa CO nie działa – sprawdź, jak naprawić usterkę